Botoksdolgumezo' ya Hoşgeldiniz...

Çalışma Saatlerimiz : Pazartesi -Cumartesi Saat 10:00 ' dan 18:00 ' a
  İletişim : +90 216 347 87 08

Meme Büyütme

meme büyütme

meme büyütme

Kadın memesinin gelişimi 9- 14 yaşlarında başlar ve memeyi oluşturan süt bezlerinin, bağ doku ve yağ dokusunun gelişimi genetik ve hormonal faktörlerin etkisi altında tamamlanır. Gelişme dönemi sonrası, memelerin boyutu kişiyi mutlu edecek büyüklüğe ulaşmamış olabilir. Ya da gelişimsel olarak memelerinin büyüklüğünden mutlu olan bir kadın ilerleyen yaş, kilo alıp vermeler veya doğum ve emzirme dönemleri sonrasında memelerinin dolgunluğunu kaybetmesinden, içi boşalmış bir görünüm kazanmış olmasından mutsuz olabilir. Bu durumlarda; 19-20 yaşını geçmiş ve ameliyata engel her hangi bir durumu olmayan kadınlarda silikon implantlar (meme protezleri) ile meme büyütme operasyonu yapılabilir.

Günümüzde, meme büyütme için geçerli, en kalıcı ve güvenilir yöntem protez konularak yapılan meme büyütme ameliyatlarıdır. Ameliyat öncesi ilk muayene esnasında, hastanın mevcut meme dokusu, memede sarkıklık olup olmadığı, göğüs duvarı yapısı ve çapı değerlendirilir. Hastanın beklentileri ve yukarıda belirlenen özellikler ışığında; hastanın ameliyat için uygun bir aday olup olmadığı, konulacak protezin tipi ve büyüklüğü, bu protezin konulacağı plan ve yapılması planlanan kesinin yerine karar verilir. Eğer meme küçüklüğü ile birlikte sarkıklıkta varsa meme protezi ile birlikte dikleştirme ameliyatı da önerilebilir.

Meme ameliyatları için genel anestezi tercih edilmektedir. Ameliyatlar yaklaşık 1,5 – 2 saat sürmektedir. İçi silikon jel ile dolu olanlar veya içi serum fizyolojik (tuzlu su) ile dolu olanlar olmak üzere iki tip meme protezi mevcuttur. Her iki tip meme protezinin de dış yüzeyi silikon materyalinden oluşmaktadır. Geometrik şekilleri yuvarlak veya damla şeklinde olabilen protezlerin yüzeyi, düz veya pütürlü olabilir. İlk muayene sırasında doktorunuz sizin istekleriniz ve mevcut meme dokusu ve göğüs duvarınızı da dikkate alarak sizin için en uygun tip ve boyutta proteze karar verecektir.

Meme büyütme ameliyatlarında, protezi yerleştirmek üzere yapılan kesi 3 farklı yerden yapılabilir:

 • Meme altı kıvrımından
 • Meme başı çevresinden
 • Koltuk altından

Kesinin yeri; hastanın isteklerine ve anatomisine, konulacak protezin tipi ve boyutuna ve cerrahın tercihine göre farklılık gösterebilmektedir.

Meme büyütme ameliyatlarında protez ya hemen meme dokusunun altına (subglandüler) ya da meme dokusunun altında olan kasın altına (subpektoral ya da dual plan) konulabilmektedir. Protezin konulacağı plan seçilirken hastanın mevcut meme dokusu ve deri kalınlığı, memede sarkıklık olup olmadığı ve hastanın kişisel tercihleri önemlidir. Özellikle memede sarkıklık durumunda yapılacak ayrıntılı muayene ve ölçümler sonucunda bu sarkıklığın derecesine göre sadece protez ile düzeltilip düzeltilemeyeceği belirlenir. Gerekirse meme büyütme ameliyatına, meme dikleştirme eklenebilir.

Ameliyattan sonra küçük bir pansuman yapılır ve hastaya sutyen giydirilir. Bu ameliyattan sonra aynı gün eve dönülebilir ya da doktorunuz bir gece hastanede kalmanızı isteyebilir. Hastalar genellikle bir kaç gün içinde işlerine dönebilmektedirler ancak 3 hafta süreyle ağır eşya kaldırılmaması ve özellikle ilk günlerde kolların yukarıya kaldırılmaması önerilmektedir.

Ameliyat sonrası dönemde ortaya çıkabilecek istenmeyen durumlar nelerdir?

Her ameliyatta ortaya çıkabilecek kanama ve enfeksiyon riski meme büyütme ameliyatları için de geçerlidir. Eğer enfeksiyon görülürse bir süre antibiyotik tedavisi görmeniz gerekir. Antibiyotik tedavisine yanıt alınamaması durumunda protezin çıkarılması gerekebilir.
Meme protez ameliyatlarında en önemli komplikasyon kapsül kontraktürüdür. Normalde meme protezini vücut kapsül denilen bir kabukla çevreler. Çok küçük bir yüzdede bu kabuk kalınlaşarak meme protezini sıkıştırarak protezin şeklini deforme edebilir. Bu duruma kapsül kontraktürü adı verilir ve yeni bir ameliyatla bu kapsülün çıkartılması ve nadir de olsa protezin değiştirilmesi gerekebilir.

Meme protezleri güvenli midir?

Uzun yıllar boyunca meme protezlerinin meme kanserine ya da otoimmun bir hastalığa yol açıp açmadığını araştıran çalışmalar dünyanın saygıdeğer üniversiteleri tarafından yapılmış ve meme protezleri ile bu hastalıklar arasında bir ilişki saptanmamıştır.
Silikon alerjisi çok nadir görülen bir durumdur o yüzden meme protezleri bu materyalden yapılmıştır. Hatta silikon günlük hayatta sıkça kullanılan kozmetiklerde, ilaçlarda, yiyeceklerde ve hatta içtiğimiz su ve sütte bile bulunan bir maddedir.

Meme protezleri meme derisinde çatlaklara yol açabilir mi?

Bu komplikasyon teorik olarak mümkün olmakla birlikte; plastik cerrahlar meme protezinin boyutunu seçerken hastanın vücut yapısına ve meme derisinin elastikiyetine uygun protez seçtiği için nadir görülmektedir.

Ameliyattan ne kadar süre sonra spor yapabilirim?

Her tür sportif aktivitenin 2 hafta süreyle durdurulması gereklidir. Bu süreden sonra yürüyüş gibi hafif egzersizlere başlanılabilir. Özellikle kas altı protez konulan hastalar, 6-8 hafta süreyle üst beden ve kol hareketlerini içeren ağır egzersizlerden kaçınmalıdırlar.

Sigara içmek meme büyütme ameliyatını etkiler mi?

Sigara ne yazık ki tüm beden sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. Sigaranın sağlığa zararı sadece akciğer ya da kalbinizle sınırlı değildir, deri sağlığıda olumsuz etkilenmektedir. Bir sigara içildiğinde periferik kan damarlarında en az 5 dakika süre ile daralma olmakta bu nedenle iyileşen dokular için gerekli oksijen ve beslenme bu dokulara ulaşamamaktadır. Dolayısı ile ne kadar az sigara içilirse iyileşme o kadar iyi olmaktadır ve bu durum bütün ameliyatlar için geçerlidir. Hatta ameliyatlardan 15-20 gün önce ve sonra mümkünse hiç içilmemesi önerilmektedir.

Meme büyütme ameliyatlarından sonra meme başında his kaybı olur mu?

Meme büyütme ameliyatlarından sonra kalıcı his kaybı görülme riski % 1 civarındadır, bu oran meme ucu altından yapılan girişlerde bir miktar daha yüksektir. Çoğunlukla ameliyattan sonraki erken dönemde görülen his kaybı ya da aşırı duyarlılık birkaç ay içinde normale döner.

Meme büyütme ameliyatından sonra hamile kalmak ya da süt vermek mümkün müdür?

Meme protezlerinin varlığı hamilelik ya da emzirme için bir engel oluşturmaz. Ancak ameliyattan sonraki iyileşmenin tamamlanabilmesi açısından ameliyattan sonraki 6 ay içinde hamile kalınmaması önerilir.

Meme büyütme ameliyatları için minimum yaş nedir?

Meme büyütme ameliyatları için en azından ergenlik dönemi bitmiş ve meme gelişimini tamamlamış ve en azından 2 yıldır memenin artık büyümediği gözlemlenmiş olmalıdır. Yaklaşık olarak 20 yaşından sonra bu ameliyat gerçekleştirilebilir.

4 Comments
 1. Cevapla
  yagmur

  Melike hanım acaba göğüslerimi büyüttürürsem çok fazla belirgin izlerim olur mu?

  • Cevapla
   Melike Erdim

   Meme büyütme ameliyatalarında meme altı katlantısına ortalama 4.5 cm lik bir kesi yapılarak protezin yerleştirileceği alan hazırlanıyor. Bu iz kişilerin iyileşme özelliklerine göre çok soluk ve belli belirsiz olabileceği gibi bazen deri renginden soluk bazen hafif kırmızı veya kahverengi olabiliyor. Ama meme iz üzerine doğru katlandığı için çoğunlukla hastaları rahatsız etmiyor. Bazen meme başının etrafındaki areola denilen kahverengi kısmının beyaz deriyle olan bilşekesine yapılan kesi ile de meme büyütme yapılıyor. Bir diğer yöntem ise koltuk altı katlantısına yapılan kesi olabiliyor.

 2. Cevapla
  bozgozde

  Melike hanım göğüslerimi silikonla büyütmek istiyorum ve muhasebeciyim acaba ne zaman işe dönebilirim?

  • Cevapla
   Melike Erdim

   Meme büyütme ameliyatlarından sonra özellikle kasa altı meme büyütmelerde ben hastalarıma 1 hafta dinlenmelerini öneriyorum. İyi günler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir