Botoksdolgumezo' ya Hoşgeldiniz...

Çalışma Saatlerimiz : Pazartesi -Cumartesi Saat 10:00 ' dan 18:00 ' a
  İletişim : +90 216 347 87 08

Kimyasal Peeling

kimyasal peeling

kimyasal peeling

Kimyasal peeling nedir?

Kimyasal Peeling deriye kimyasal solüsyon sürülerek cildin hafifçe soyulması işlemidir, derinin üst tabakasını soyup deriyi iyileştirme ve düzeltme amacı ile kullanılmaktadır. Peeling ile hasarlı dış katman soyularak ölü deri uzaklaştırılır, yenilenmiş cildin oluşması ve böylece cildin daha canlı ve parlak görünmesi sağlanır.

 

Kimyasal peeling ne amaçla uygulanır?

  • Yaşlılık, güneş hasarı ve hamilelik gibi sebeplerle oluşabilen lekelerin tedavisinde,
  • İnce ve orta derinlikteki kırışıklıkların hafifletilmesinde,
  • Sivilce izlerinin hafifletilmesi,
  • Gözenekli cilt yapısının daha düzgün hale getirilmesinde,
  • Cildin daha canlı ve parlak gözükmesi için kimyasal peeling uygulanmaktadır.

Kimyasal Peeling Hangi Bölgelerde Uygulanır?

Daha çok yüzde uygulanmakla birlikte boyun ve ellerde de kimyasal peeling uygulanabilir.

Kimyasal Peeling Nasıl Sınıflandırılır?

Kimyasal peeling, yüzeysel, orta ve derin olmak üzere sınıflandırılır. Bu sınıflandırma, derinin hangi tabakasına kadar soyulma yapıldığına göre belirlenir. Yüzeysel ve orta derinlikteki uygulamalar daha sık yapılmaktadır. Yüzeysel peeling için alfahidroksiasitler (AHA ) kulanılmaktadır. Bu gruba giren glikolik asit en çok kullanılan peeling maddesidir. Glikolik asit doğal olarak yiyeceklerde bulunan meyve asitidir.

Kimyasal Peeling Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Kimyasal peeling muayenehane ortamında uygulanan 15 dakikalık bir işlemdir. İşlem öncesi anestezi uygulanmasına gerek yoktur.

Kimyasal Peeling İşlemi Öncesi Neler Yapılır?

Peeling işlemi öncesi cilt temizlenir ve işleme geçilir. Uygulama esnasında hafif batma hissedilebilir. Cilt yapınıza göre bu soyma süresi ortalama 2-7 dakika arasında olabilir.

Kimyasal peeling İşlemi Sonrası Neler Yapılır?

İşlem sonrası kimyasal peeling yüzünüzden temizlenir ve rahatlatıcı bir krem sürülerek işlem sonlandırılır.

Peeling herkese uygulanabilir mi?

Kimyasal peelingde elde edilecek iyi sonuçlar için hasta seçiminin doğru yapılması çok önemlidir. Kızıl ya da koyu renkte cildi olan hastalar peeling için uygun hastalar değildir. Ayrıca iltihaplı akne lezyonlarında, uygulama yapılacak bölgede uçuk veya açık yara varlığında peeling uygulanmaz. Yüz bölgesinde ameliyat öyküsü olan hastalarda ve retinoid tedavisi görenlerde 6 ay peeling yapılması uygun değildir.

Kimyasal Peeling Uygulamasından sonraki süreç nasıldır?

Peeling sonrası geçici olarak kızarma ve soyulma olabilir. Cilt yüzeyinin yenilenmesi birkaç gün alır ve bu süreçte cildin nemlendirilmesi ve güneş koruyucu krem sürülmesi gereklidir. Soyulan derinin kopartılmaması önemlidir çünkü peeling sonrası kabuklarla oynamak izlere neden olabilir. Peeling sonrası ve seans aralıklarında günlük cilt bakımında güneşten koruyucu krem kullanılmalıdır. Uygulama süresi ve seans aralıkları cildin ihtiyacına göre doktor tarafından belirlenir. Düzenli tedaviyle etkili sonuçlar alınabilmektedir.

Peeling uygulamalarında istenmeyen reaksiyonlar ya da komplikasyonlar var mıdır?

Kimyasal Peeling uzman bir hekim tarafından yapılırsa yan etki olma olasılığı düşüktür. Ancak uygulanan madde bir asit olduğundan gereken özen gösterilmelidir. Uygulama sonrası ciltte kalıcı kızarıklıklar, lekeler, bakteriyel ve viral enfeksiyonlar ve nedbe gelişebileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Sonuç olarak, kimyasal peeling deneyimli hekimler tarafından, uygun endikasyonda ve doğru hasta seçimiyle yapıldığında son derece kolay ve etkin bir tedavi yöntemidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir