Botoksdolgumezo' ya Hoşgeldiniz...

Çalışma Saatlerimiz : Pazartesi -Cumartesi Saat 10:00 ' dan 18:00 ' a
  İletişim : +90 216 347 87 08

Burun Estetiği (rinoplasti)

burun estetigi

burun estetigi

Estetik burun ameliyatlarında hedef; yüzün diğer kısımları ile uygun orantılı, nefes alma fonksiyonu iyi olan ve başkaları tarafindan ameliyatlı olduğu anlaşılmayan naturel burunlar oluşturmaktır.

Ülkemizde en sık yapılan estetik ameliyat şüphesiz rinoplastidir.


Yüzümüzün tam ortasında bulunan ve ilk bakışta dikkat çekmesi sebebiyle burun şeklinden memnun olmayan hastalar plastik cerrahlara basvururlar.

Genel olarak yüzünüzün şekli ve sizin burnunuzun ozellikleri dikkate alınarak size en uygun burun şeklinin ne olacağı, çekilen fotoğraflarınızın bilgisayara aktarılması ve özel bir programla üzerinde değişiklikler yapılması suretiyle size gösterilebilmektedir. Bu ameliyatttan önce hastanın muayenesi ve hasta beklentilerinin doktor tarafindan öğrenilmesi ve bunların gerçekci beklentiler olup olmadığı ve hasta beklentilerinin ne kadarının karşılanabileceğinin hastaya anlatılması gerekmektedir.

Tüm hastaların burunları deri, kıkırdak ve kemik yapısı açısından farklı olduğundan ameliyat sonrası oluşacak sonuçlarda her hasta için farklı olacaktır. Bu açıdan doktorunuz sizin anatomik özelliklerinize göre nasıl bir sonuç elde edilebileceği hakkında sizi bilgilendirecektir.

Estetik burun ameliyatı 18 yaşını geçmiş ve ameliyata engel ciddi sağlık problemi olmayan tüm hastalara yapılabilir. Bu ameliyatla sadece burun şekli değil ihtiyacı olan hastalarda nefes almaya engel olan havayolu problemleride düzeltilmektedir.

Burun ameliyatları çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Hastanın burnunun özelliklerine göre açık veya kapalı teknikle ameliyatlar yapılmaktadır. Açık teknikte burun alt kısmında küçük bir kesi yapılır ancak bu kesi çoğunlukla iyi iyleşir ve ilerleyen zamanlarda belli belirsiz bir iz kalır. Kapalı teknikte ise ameliyat için gerekli tüm kesiler burun deliklerinin içinden yapılmakta ve görünürde iz kalmamaktadır.

Ameliyattan sonra burun üzerinde bir hafta on gün süreyle alçı olur. Burun içine ise tampon konulur. Kliniğimizde çoğunlukla silikon tamponlar kullandığımızdan bunların çıkarılması sırasında bez tamponların çıkarılmasında yaşanabilen ağrı problemleri pek yaşanmaz.

Ameliyat sonrası burun ve göz çevresinde şişlik ve morluklar olabilir ve bunlar yaklaşık 3-4 hafta içinde geriler. Ancak burun derisindeki, diğer insanlar tarafindan fark edilemeyen şişlik ve sertliklerin gerilemesi ve burnun daha ince görünüm kazanması 3-6 ay sürebilir.

Ameliyat sonrasi ortaya çıkabilecek istenmeyen durumlar nelerdir?

Kanama, enfeksiyon, anestezi komplikasyonları %5-10 hastada ikinci bir rötüş işlemi gerekebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir